„Memento” – panorama sferyczna

Memento.

„Memento” składa się z 40 olejnych portretów trumiennych zmontowanych w kulę o średnicy 3m.

Na pierwszy rzut oka gigantyczny model fulerenu (cząsteczki węgla) – kojarzy się z piłką nożną, ale materiał, z którego jest wykonany sprawia, że na myśl przychodzi uniwersalny charakter nietrwałości w świecie.
Sączące się z góry światło zaprasza odbiorcę do wejścia do środka kuli. Wnętrze pełne wspomnień o osobach zmarłych jest pogodne w wyrazie. Na dole znajdują się portrety osób, które zmarły niedawno – malowane na ciemnych tłach wyraziście bardzo wiernie.

W plastyczny sposób Piotr Wawryło ukazuje jak wspomnienia wraz z mijającym nieuchronnie czasem stają się coraz bardziej zamazane i kolorowe. Pamięć wybiera tylko te jasne pogodne strony osób i tak właśnie je pamiętamy. Czym dalej wzwyż tym dalej w przeszłość. Mimo że te ostanie portrety są ledwie widoczne, możemy dopatrzeć się postaci przypominającej sarmacki portret trumienny. Wrażenie niesamowitości potęguje dodatkowy efekt dźwiękowy panujący wewnątrz kuli. Dźwięk odbity od portretów wraca do ucha widza i przeszywa wrażeniem obecności zmarłych osób.

Wśród zmarych na portetach poznamy zasłużonego dla miasta Łomianek arcybiskupa księdza Kazimierza Majdańskiego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Czesława Niemena, Jimi’ego Hendrixa, Jana Paderwskiego i ulubionego malarza autora Jacka Malczewskiego. Trafnie i spójnie dobrane środki artystyczne sprawiają, że instalcja trafia do odbiorcy
w sposób bezpośredni i intuicyjny.